Zásuvky, výsuvy, příborníky, organizéry

Výsuvy slouží k usnadnění pohybu zásuvky při jejím otvírání (vysouvání) a zavírání z korpusu skříňky. Z ergonomického hlediska je výrazně komfortnější použití zásuvek proti rozdělení vnitřního prostoru policemi. Zásuvka umožňuje snazší přístup k obsahu z důvodu vysunutí zásuvky mimo prostor skříňky.  

Podle materiálu použitého na výrobu zásuvek lze vybrat z uvedených systémů:
 • výsuvy na dřevěné zásuvky
 • kovové zásuvky s jednoduchými boky
 • kovové zásuvky se zdvojenými boky
 • ostatní výsuvy
Výsuvy pro dřevěné zásuvky

1. rolničkové (kolečkové)

Nejstarší typ výsuvů používaných u dřevěných zásuvek. Pohyb jedné (zásuvkové) části výsuvů vůči druhé (korpusové) je usnadněn díky dvěma plastovým kolečkům.

Výsuvy se dodávají jako:

 • částečné – při plném vysunutí výsuvu zůstává část zásuvky (cca.7cm) uvnitř korpusu skříňky 
 • plné – celá zásuvka je po vysunutí mimo prostor korpusu
Jejich nosnost se pohybuje od 20kg do 100kg (výsuvy pro speciální použití)
Tyto typy výsuvů je možné dodatečně dovybavit externím tlumením, které zajistí tichý dojezd zásuvky při jejím zavírání.

Nabízíme rolničkové výsuvy od firem :

2. Kuličkové výsuvy

Tento typ výsuvů vystupuje do popředí zejména při použití ve vestavěných skříních a u nábytkových sestav do obývacích pokojů, tedy v místech kde je důležité plné otevření zásuvky, dodržení barevného sladění zásuvky s korpusem skříňky, popř. vyšší nosnost (40-45kg).  

Skladové typy výsuvů:
 • Částečný výsuv nedělitelný, nosnost 10kg (KA 1730 od fy.Hettich)
  Pro malé zásuvky, např. v nočních stolcích. Montážní šířka 17mm. Výsuv se montuje do drážky v boku zásuvky. Svými montážními rozměry umožňuje maximální využití světlé šířky korpusu. Použití s masivními nebo oplášťovanými zásuvkami v tloušťce do 13mm. Výsuv je k zásuvce fixován z vnitřní strany metrickým šroubem
 • Plnovýsuv dělitelný, nosnost 45kg
  Výsuvy s požadavkem na snadnou montáž, vyšší nosnost, možnost úplného vytažení zásuvky mimo korpus skříně a příznivou cenu. Zásuvka musí být o cca. 25mm užší než je světlá šířka skříňky. Často ve spojení s korpusem zásuvky z LTD tl. 18mm nebo 16mm. Zásuvkový díl výsuvu se „na tupo“ přišroubuje vruty k boku zásuvky, korpusová část výsuvu na bok skříňky. Fixace zásuvky v zavřené poloze je zajištěna gumovým (popř. plastovým) dorazem.
  Tento typ výsuvu nabízíme v levné verzi i jako značkový produkt od renomovaného německého výrobce firmy Hettich .    
 • Plnovýsuv s integrovaným samodovíráním, dělitelný, nosnost 45kg
  Výsuvy s požadavkem na snadnou montáž, vyšší nosnost, možnost úplného vytažení zásuvky mimo korpus skříně a vyšší komfort při dovírání. Zásuvka musí být o cca. 25mm užší než je světlá šířka skříňky. Často ve spojení s korpusem zásuvky z LTD tl. 18mm nebo 16mm. Zásuvkový díl výsuvu se „na tupo“ přišroubuje vruty k boku zásuvky, korpusová část výsuvu na bok skříňky. Zásuvka je při zavírání dotahována a následně fixována integrovanou pružinou.
 • Plnovýsuv s integrovaným tlumením, dělitelný, nosnost 45kg
  Výsuvy s požadavkem na snadnou montáž, vyšší nosnost, možnost úplného vytažení zásuvky mimo korpus skříně a tlumené dovírání. Zásuvka musí být o cca. 26mm užší než je světlá šířka skříňky. Často ve spojení s korpusem zásuvky z LTD tl. 18mm nebo 16mm. Zásuvkový díl výsuvu se „na tupo“ přišroubuje vruty k boku zásuvky, korpusová část výsuvu na bok skříňky. Zásuvka je při zavírání dotahována a následně fixována integrovanou pružinou, pro zajištění tichého dovření je navíc ve výsuvu integrován hydraulický, popř. pneumatický tlumič.
  V naší nabídce naleznete tento typ výsuvu od firmy Hettich  (nosnost 40kg, s doživotní garancí kvality)  nebo pod označením GEP .
 • Plnovýsuv pro bezúchytkové otvírání dveří (PUSH), dělitelný, nosnost 45kg
  Tento výsuv se používá v kombinaci s nábytkem, kde je požadavek na designově čisté plochy bez narušení jednolitosti přední plochy úchytkou. Výsuv se aktivuje stlačením čílka, čímž dojde k uvolnění a následnému vysunutí zásuvky. Během zavírání zásuvky je třeba překonat odpor výsuvu. Při plánování konstrukce skříňky je třeba kalkulovat s mezerou v rozmezí 2-3mm mezi zadní plochou čela zásuvky a hranou korpusu skříňky. Zásuvka musí být o cca. 26mm užší než je světlá šířka skříňky. Často ve spojení s korpusem zásuvky z LTD tl. 18mm nebo 16mm. Zásuvkový díl výsuvu se „na tupo“ přišroubuje vruty k boku zásuvky, korpusová část výsuvu na bok skříňky. 

3. Skryté výsuvy

Tento typ výsuvu zajišťuje maximální komfort a uživatelskou hodnotu nábytku. Výsuv je při běžném použití téměř neviditelný, proti kuličkovým výsuvům je tak více chráněn proti přístupu nečistot a má mnohem lehčí chod. Svou konstrukcí umožňuje maximální využití prostoru, lze jej využít v kombinaci s malými i velkými zásuvkami. Výsuvy od firmy Blum s elektrickými vyhazovači (Servo-Drive) umožňují kombinovat bezúchytkové otvírání s tlumeným dovřením.
 • Výsuvy s integrovaným tlumením
  V provedení částečný (zásuvka zůstává částí svojí hloubky uvnitř korpusu skříňky) nebo plný (vnitřek zásuvky je plně dostupný, zásuvku je možné zcela vysunout před korpus skříňky) 
  Plný výsuv s integrovaným tlumením je nejžádanějším typem v kategorii skrytých výsuvů.
  V tomto provedení lze nabídnout skrytý výsuv od firem:
    1. Hettich  - nosnost 30(25)kg nebo 50kg, pro zásuvky z materiálu o maximální tloušťce 16mm 
    2. Samet  – nosnost 30kg, pro zásuvky z materiálu o maximální tloušťce 18mm 
    3. Blum  – nosnost 30kg nebo 50kg, pro zásuvky z materiálu o maximální tloušťce 16mm
 • Výsuvy s bezúchytkovým otvíráním
  V provedení částečný (zásuvka zůstává částí svojí hloubky uvnitř korpusu skříňky) nebo plný (vnitřek zásuvky je plně dostupný, zásuvku je možné zcela vysunout před korpus skříňky). Výsuv nabízí možnost zachovat jednolitý design předních ploch bez narušení úchytkou. Při stlačení zásuvky o cca.3mm dojde k aktivaci vyhazovače a následnému otevření. 
 1. Hettich  - nosnost 30(25)kg nebo 50kg, pro zásuvky z materiálu o maximální tloušťce 16mm 
 2. Samet  – nosnost 30kg, pro zásuvky z materiálu o maximální tloušťce 18mm 
 3. Blum  – nosnost 30kg nebo 50kg, pro zásuvky z materiálu o maximální tloušťce 16mm
 • Výsuvy s bezúchytkovým otvíráním a integrovaným tlumením
  Kombinuje výhody předchozích typů. 
  Samet  – nosnost 30kg, pro zásuvky z materiálu o maximální tloušťce 18mm 
 • Výsuvy s integrovaným dovíráním
  Zásuvka je při dovírání zachycena a dotažena pružinou.
  V provedení částečný (zásuvka zůstává částí svojí hloubky uvnitř korpusu skříňky) nebo plný (vnitřek zásuvky je plně dostupný, zásuvku je možné zcela vysunout před korpus skříňky) 
  V tomto provedení lze nabídnout skrytý výsuv od firem:
  Hettich  - nosnost 25kg nebo 30kg, pro zásuvky z materiálu o maximální tloušťce 16mm 
  Blum  – nosnost 30kg nebo 50kg, pro zásuvky z materiálu o maximální tloušťce 16mm

Kovové zásuvky s jednoduchými boky

Jedná se o zásuvky pracující na principu rolničkových výsuvů. Pohyb kovového boku vůči korpusové části výsuvu je usnadněn dvěma plastovými kolečky. Zásuvky jsou dodávány ve výškách od 54mm do 214mm, navíc s možností doplnění o relingové tyčky. 
Podle způsobu vysunutí se dělí na: částečné – při plném vysunutí výsuvu zůstává část zásuvky (cca.9cm) uvnitř korpusu skříňky
plné – celá zásuvka je po vysunutí mimo prostor korpusu
Jejich nosnost je 25kg.
Tyto typy výsuvů je možné dodatečně dovybavit externím tlumením, které zajistí tichý dojezd zásuvky při jejím zavírání.

Nabízíme rolničkové výsuvy od firem :

Kovové zásuvky se zdvojenými boky

V posledních letech se především u kuchyňských linek dostávají do popředí tyto typy zásuvek. S jejich narůstající oblibou se vyrábí nejrůznější designové obměny s plánovaným využitím v koupelnách, obývacích pokojích či ložnicích.
Nosnost těchto zásuvek je v rozpětí od 30kg do 80kg, zásuvky se dodávají s možností tlumeného nebo bezúchytkového provedení - podle typu a značky použitého výsuvu.

V nabídce zásuvky od firem:

Firma Hettich nabízí boky zásuvek ve dvou výškových variantách dále rozšiřitelné pomocí relingových tyčí nebo designových výplní v tloušťce 6mm. 
Firma Blum nabízí boky zásuvek ve třech výškových variantách dále rozšiřitelné pomocí relingových tyčí nebo designových výplní v tloušťce 8mm. 

Zásuvky je možné dovybavit velkým množstvím příslušenství: příborníky, vnitřní dělení, odpadkové koše.
Pro možné spojení funkce bezúchytkového otvírání s tlumeným dovřením, je možné samostatně dokoupit elektrické vyhazovače (pod názvem Easys, resp. Servo-drive) 

Ostatní výsuvy

V nábytkářském průmyslu se používá velké množství různých typů výsuvů, které konstrukčně vycházejí z některého z předcházejících typů. Jejich využití je však velmi specifické a proto se zpravidla uvádějí ve spojení s konkrétním typem nábytku nebo návazného kování (stolový výsuv, výsuv pro potravinové skříně, výsuv pro rozšíření lůžka, apod.). 

 


 

 

 

blum hettich samet