Truhlářské řezivo

Dřevo je mnoha generacemi prověřený materiál bez jakýchkoliv nežádoucích účinku. Je vhodné pro děti i pro alergiky. Dřevo má příjemnou vůni, zvyšuje pocit tepla a má velmi dobré fyzikální vlastnosti.

Suché truhlářské řezivo je používáno k výrobě masivního nábytku jako jsou kuchyňské linky, skříně, stoly, židle. Slouží také jako vstupní materiál pro stavební truhláře k výrobě dveří, oken, schodišť, podlah, prahů, lišt a latí.

Řezivo rozdělujeme do těchto tříd:
Tř.“A“ - Účelové tříděné řezivo z 90% oboustranně čisté, případné zdravé nevypadané suky vel. do 10% šířky řeziva jsou možné. Cena třídy „A“ platí také pro speciální třídění dle přání zákazníka, kdy malé vady řeziva bude možné bonifikovat.
Tř.“I“ - Účelové třídění podobné třídě “A“, kdy na délce řeziva jsou minimálně 2 metry téměř bez vad, zdravé nevypadané suky do 20% šířky řeziva jsou možné na zbytku délky. Povolené zdravé suky a případné jiné drobné vady. Ojediněle se vyskytující větší vady jsou přiměřeně bonifikovány.
Tř.“II“ - Účelové třídění u listnatého i jehličnatého řeziva, kdy jsou povolené zdravé i nezdravé suky a vady po celé délce řeziva. Větší vady jako jsou malé shnilé, vypadané a křídlové suky, jsou povoleny. Případná hniloba, odlupčivost, poškození hmyzem a větší shnilé suky jsou bonifikovány.
Tř.“III“ - Vytříděné zboží bez zvláštních nároků na kvalitu.

Na centrálním skladě řeziva máme řezivo smrk, borovice, modřín, dub, buk, buk pařený, jasan, ořešák černý v tl. 32 a 50 mm.
Na objednávku je možné dodat řezivo javor, olše, jilm, akát, bříza, lípa, třešeň, ořech vlašský v tl. 32 a 50 mm.

Na dostupnost a cenu se informujete na příslušném obchodním centru.

rezivo,

SMRK Dřevo velmi měkké, lehké, s pryskyřicí, v suchu velmi trvanlivé, štípatelné, pevné. Má největší využití ze všech dřevin. Dobře se opracovává, moří, klíží, natírá. Málo se sesychá a bortí.
JEDLE Dřevo velmi měkké, bez pryskyřice. Vhodné na vodní stavby. V praxi se nerozlišuje od smrku. Není oblíbená na palubovky - umýváním zešedne a povrch je chlupovitý.
BOROVICE  Dřevo je tvrdší než smrk, ale jedná se také o měkké dřevo, křehké, málo pružné, pryskyřičné a trvanlivé. Protože je tmavší a zdobnější než smrk a jeho cena není vysoká, často se používá na výrobu nábytku. Z živých stromů se odebírá pryskyřice na výrobu terpentýnových olejů a kalafuny.
MODŘÍN Dřevo měkké, ale tvrdší než smrk, křehké, málo pružné. Barevně je podobné borovici, avšak výrazně načervenalé a světlem silně tmavne. Lehce opracovatelné, trvanlivé, hodí se na drobné práce se dřevem a na nábytkové doplňky.
DUB Dřevo kruhovitě pórovité, tvrdé, těžké, velmi pevné, pružné, velmi únosné, štípe se dobře v čerstvém stavu, sesychá poměrně málo, vysoce trvanlivé, snadno se opracovává. Dobře odolává vlhkosti. Použití ve stavebním truhlářství na výrobu oken, dveří, schodišť, obkladů stěn apod. Použití v nábytkářském průmyslu na širokou škálu nábytkářských dílů - stoly, židle, skříně, police apod. Dříve se z dubového řeziva vyráběly sudy na víno. Naše nejlepší dřevina vůbec.
BUK Dřevo s bělí (vyzrálým dřevem), roztroušeně pórovité, tvrdé, těžké, pevné avšak málo pružné. Značně sesychá a praská. Zpracovatelnost velmi dobrá, zejména se dobře moří a leští. Má ze všech listnatých dřevin nejširší upotřebení. Používá se na výrobu překližek, dýh, nábytek, násad, klínů,vařeček, prkének, podnosů apod. Velké využití má i soustružnictví, řezbářství, ale i jako palivové dřevo. Mezi tvrdými dřevinami cenově nejvýhodnější.
JAVOR Dřevo roztroušeně pórovité, tvrdé, dost těžké, pružné, špatně štípatelné. Výborně se zpracovává, zejména  moří a leští. Použití na dýhové výřezy, výřezy na loupání. V nábytkářství dřevina, která umožňuje napodobení jakékoliv dřeviny. Řezbářství, letectví, karosářství, kolářské díly, sáně, letecké vrtule, intarsie, parketové čtverce, obklady stěn. Resonanční dříví se používá na piana, housle a jiné hudební nástroje.
JASAN Dřevo kruhovitě pórovité, tvrdé, těžké, ohebné, pružné, houževnaté, pevné, trvanlivé, špatně štípatelné, dá se leštit. Použití na výrobu dýh, nábytkové překližky, tělocvičné nářadí, násady, pažby, klíny, lyže.
OLŠE   Dřevo rozptýleně pórovité, s bělí, měkké, lehké, štěpné, málo pevné i pružné, málo sesychavé. Vyrábí se z něho nábytek, obklady stěn, vnitřní vybavení staveb, mikrodýha. Velmi často se imituje na mahagon, palisandr a jiné.
JILM Dřevo kruhovitě pórovité, tvrdé, těžké, houževnaté, pevné, trvanlivé, špatně štípatelné.  Vyrábí se z něj nábytek - nejcennější jilmové kořenice, obklady stěn, hřídele vodního kola, pažby intarsie, dýmky apod.
AKÁT Dřevo s jádrem, kruhovitě pórovité, velmi tvrdé, těžké, velmi houževnaté, ohebné, neobyčejně pevné, vysoce výhřevné, špatně štípatelné. Nejdůležitější dřevina v kolářství - hlavy, špice, loukotě, oje. Jedinečná na palice, násady, vodítka. Výborné palivo.
BŘÍZA Dřevo rozptýleně pórovité, měkké na přechodu k tvrdým dřevinám, středně těžké, houževnaté a pružné, neobyčejně pevné, špatně štípatelné, dobře zpracovatelné. V nábytkářství velmi cenné dýhy z očkové břízy, v řezbářství, soustružnictví, v letectví. Výroba lyží, hokejky, pažby.
LÍPA Dřevo roztroušeně pórovité, měkké, lehké, snadno štípatelné. Nejdůležitější dřevina v řezbářství. Používá se k výrobě tužek, dýhovaných výřezů.
OŘECH + OŘEŠÁK Dřevo rozptýleně pórovité, tvrdé, středně těžké, jemné, pružné, pevné, dobře štípatelné. Použití v nábytkářském průmyslu, na vysoce jakostní dýhovaný nábytek, rovněž imituje mahagon, palisandr aj.
TŘEŠEŇ Dřevo rozptýleně cévnaté, s jádrem, tvrdé, středně těžké, ohebné, pružné, pevné, málo trvanlivé, s dobrou zpracovatelností. Dobře se moří a leští. Použití v nábytkářství, řezbářství, kolařství. Na intarsie, výplně, a různé drobné předměty.