V této sekci nábytkového kování naleznete vše, co lze použít ke:
1) konstrukčnímu spojení korpusů skříněk
2) vzájemnému spojení korpusů do nábytkových sestav
3) zavěšení nábytku na zeď.
Ad. 1) Konstrukční spojovací kování se dělí na rozebíratelné a nerozebíratelné
- Rozebíratelné spojovací kování umožňuje uživatelskou montáž nábytku větších rozměrů, který by nebylo možné s ohledem na jeho rozměry nebo hmotnost dodat ve smontovaném stavu (např. šatní skříně, postele). Nesmontovaný nábytek je také znatelně levnější a lépe skladovatelný. S masivním rozvojem a použitím materiálů na bázi třískových desek začali vznikat různé typy spojovacího kování, které umožňují několikrát sestavit a rozebrat nábytek z těchto materiálů vyrobeného. Opakovaná demontáž nábytku z dřevotřískových materiálů snižuje pevnost konstrukčního spoje. Mezi nejběžnější typy spojovacího rozebíratelného kování patří:
- Excentry - Kování tvořeno ze dvou částí. Šroub (svorník) se speciální hlavou je při pootočení excentru přitažen a fixován.
- Konfirmáty - Jedná se o druh šroubového spojení. Konfirmáty jsou svou konstrukcí (výška a stoupání závitu) předurčeny pro použití v třískových deskách.
- Spojovací úhelníky - Slouží ke spojení dvou na sebe kolmých dílců přišroubováním vruty. Běžně se používají u vestavěných skříní a nábytku, který je obtížně přístupný a přemístitelný. Podle druhu materiálu z kterého jsou vyrobeny mohou být plastové nebo kovové.
- Nerozebíratelné spojovací kování. Mezi nerozebíratelné kování se řadí dřevěné spojovací prvky (kolíky , lamelky ), které se v konstrukčním spoji fixují lepidlem (disperzním nebo polyuretanovým).
Ad. 2) Korpusy skříněk se mezi sebou vzájemně spojují do celků, které se nazývají nábytkové sestavy. K tomuto účelu se nejčastěji využívají spojovací šrouby o různých délkách (volí se podle tloušťky spojovaného materiálu) a průměrech.
Ad. 3) K vytvoření pevného spojení mezi stavebními materiály a závěsným kováním je možné zvolit jednu z nabízených variant hmoždinek. Funkční spoj je vytvořen zašroubováním vrutu (šroubu) příslušného rozměru do hmoždinky. Tím dojde k jejímu roztažení a zpevnění v předvrtaném otvoru.
![]() |
![]() |